На Землі залишилося зовсім небагато місць, яких не торкнулася рука людини.
Люди розуміють, що їхній вплив на планету з року в рік стає все більш руйнівним. Щоб зберегти Землю для майбутніх нащадків, її тваринний і рослинний світ, створюються численні парки та природоохоронні зони.
Природа піддається забруднень вже не першу сотню років. Але серйозно задумалися про це тільки в 1997 році. Саме тоді, 11 січня, було встановлено День заповідників і національних парків.
В Київській Русі здавна існували охоронювані природні території - це культові місця, заповідні гаї, заказники для полювання, в яких полювали царі, князі і інша знать.
Згідно зі статистичними даними, заповідники і національні парки оберігають і зберігають близько 80% світової флори і фауни.
Закон про охорону навколишнього середовища
Кожен з нас має право жити і існувати в сприятливому навколишньому середовищі. Проте всі ми зобов'язані:
- Берегти і природу і навколишнє середовище.
- З особливою ощадливістю ставитися до природних багатств.
Закон про охорони навколишнього середовища визначає правові засади політики держави в галузі безпосередньо природи і ставлення до неї. Влада вирішує соціально-економічні завдання, сприяють збереженню природних ресурсів і т. ін. Все це потрібно робити для задоволення потреб нинішнього і майбутнього поколінь.
Заповідник - це...
Ставити знак рівності між заповідником і національним парком можна - це не одне і те ж. Тим більше що існує і відзначається таке свято - День заповідників і національних парків, тому необхідно відрізняти ці дві назви. Заповідник - це ділянка землі або води під охороною держави, в межах якого заборонено використовувати у господарських цілях природний комплекс. Так може називатися науково-дослідна установа, за яким закріплені охоронювані території.
Національний парк
Національний парк - це акваторія або територія, на якій унікальні об'єкти природи знаходяться під охороною. Від заповідника національний парк відрізняється тим, що на його територію допускаються відвідувачі. Тільки в строго відведених місцях дозволяється відпочивати і пересуватися. Порушення цих правил тягнуть за собою величезні штрафи та кримінальну відповідальність.
Про заповідники та національні парки
Дані території відіграють величезну роль у схоронності спадщини дикої природи. Це об'єкти захищені законодавством держави. І не тільки в День заповідників і національних парків охороняють і бережуть природні об'єкти. Цим займаються постійно. Оберігаються території - це предмети наукових досліджень вчених: екологів і біологів. Вони вивчають популяції тварин і рослин, їх динаміку зростання і взаємне існування.
11 січня
Ця дата в календарі всіх екологів з'явилася недавно і з тих пір вважається неофіційним святом. Він відзначається Україні щорічно з ініціативи кількох організацій. 11 Січня (День заповідників і національних парків) екологи акцентують увагу суспільства на проблемах, пов'язаних з природоохоронними зонами. Крім того, це професійне свято співробітників, чия трудова діяльність пов'язана з охороною природних об'єктів. Саме 11 січня їх відзначають різними нагородами за особливий внесок у природоохоронну діяльність.
У День заповідників і національних парків сотні організацій і тисячі приватних осіб надають цінну інформацію українцям. Саме повсякденна та самовіддана праця екологів дозволяє зберігати в природному вигляді унікальні ландшафти природи, різноманіття представників флори і фауни на території України. Бібліотеки запрошують всіх бажаючих відвідати книжково-ілюстративні виставки, присвячені проблемам екології, природи, захисту тварин. Проводяться благодійні акції по збору коштів. Закликають цього дня дбайливо використовувати і природні ресурси.
У Всеукраїнський день заповідників і національних парків проходять різні лекції та конференції. На них висвітлюються основні види діяльності, спрямовані на збереження природних багатств. По телебаченню транслюються програми, присвячені природі та її захисту. На вулицях роздають листівки, календарі, буклети, пов'язані з даною тематикою.
Національні парки і заповідники - це улюблені місця для мандрівників усього світу. Вони збереглися у своєму первозданному стані і донині, тому кожен з нас повинен максимально відповідально і дбайливо ставиться до цих об'єктів.
|